Image
Top
Navigation
bukowina
14/07/2014

Malownicza wieś z okolicznymi atrakcjami

Brzeziny to malownicza wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, w gminie Wielopole Skrzyńskie. Urozmaicony krajobraz Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego z łagodnymi wzgórzami i wieloma dolinami przyciąga pasjonatów turystyki pieszej, rowerowej lub konnej, a także wszystkich tych, którzy lubią podziwiać piękne pejzaże. Do wsi Brzeziny przybywają turyści, którzy chcą aktywnie wypocząć, odetchnąć świeżym powietrzem lub w ciszy podziwiać piękno przyrody, z dala od zanieczyszczonych miast i zatłoczonych ulic. Malowniczą wsią stale zachwycają się także mieszkańcy, nawet na tych, którzy mieszkają tam od wielu lat, miejsce to wciąż robi wrażenie.

 

Brzeziny położone są blisko jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc Pogórza Strzyżowskiego pod względem przyrodniczym i kulturowym – Góry Chełm (528m). To rezerwat przyrody, w którym podziwiać można liczne okazy chronionych roślin i gatunków zwierząt. Wiosną zachwyt wzbudzają kwitnące łany żywca gruczołowatego. Na szczycie Góry Chełm stoi kapliczka, o którą dba miejscowa ludność. Powstała prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku. To miejsce chętnie odwiedzane przez dzieci, młodzież i dorosłych, trafiają tam liczne wycieczki, podróżni, zostawiając pamiątkowe wpisy w księdze gości. Góra Chełm to miejsce owiane wieloma legendami, które zachowały się do dziś. Wciąż mówi się o Królu Węży, cudownych źródełkach, kościele lub klasztorze, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. W pobliżu kapliczki rośnie wielka lipa, obok której nikt nie przechodzi obojętnie, zgodnie z legendą w okresie reformacji z jednego pnia wyrosły dwa drzewa, symbolizujące podział chrześcijaństwa.

 

Wieś Brzeziny od Stępiny dzieli 9,5 km. Stępina to miejsce szczególnie interesujące dla miłośników historii. To właśnie w tej małej podkarpackiej wiosce, w schronie tunelowym o długości 380 m spotkał się Adolf Hitler i Benito Mussolini. Dziś można zwiedzić dużych rozmiarów, dobrze zachowany schron, w którym mieścił się pociąg Adolfa Hitlera. To ciekawy obiekt dla każdego, kto interesuje się zagadkami historii, wydarzeniami owianymi tajemnicą.